adimhidir.com, En etkili tasarruf yöntemleri.., tasarruf / ev ekonomisi


Tasarruf etmek ve para biriktirmek hepimizin istediği bir şey. Peki bunu nasıl yapacağız? Nasıl şu an bize yetmeyen parayı, hem yetirmeyi hem de kenara koymaya başaracağız?

Benim aklıma gelen en iyi yöntem kıyaslamalı harcama yöntemi. Evet ismi bana ait :)
Mantık şu her harcama azaltılabilir...

Nasıl diyeceksiniz? ulan zaten hiç lüks bir şey harcamıyorum ki hepsi zaruri diyeceksiniz. Fakat tüm harcalamalarımız ortadan kaldırılmasa bile azaltılabilir harcamalar.
Bu konuda her harcamanızı yapmadan önce kendinize diğer harcamalarınızla karşılaştırdığınızda bu harcama zaruri mi sorusunu sorun. Örneğin sigara mı yoksa sinema mı? buna ben bir cevap veremem iki harcamadan birini seçin..

Eğer harcamanın zaruri olmadığına karar verirseniz bu sefer de bekleme yöntemine geçiyoruz. Hala harcamayı yapıp istediğiniz şeyi alma şansınız var ama biraz bekleyerek...

Ne zaman gereksiz alışveriş yapacağınızı düşünürseniz otuz gün bekleyin ve kendinize şu soruyu sorun: alacaklarımı hala istiyor muyum? İsterseniz almak istediklerinizin yer aldığı bir liste hazırlayın ve otuz gün sonra listeyi yeniden gözden geçirin. Bunu yaptığınızda alma dürtünüz geçerse ve sadece bekleyerek tasarruf etmiş olursunuz...

Ben bu yöntemden epey faydalandım...

Sizin kullandığınız diğer yöntemler neler?
16 Nisan tasarruf / ev ekonomisi kategorisinde nifak tohumu sordu
17 Nisan rewez düzenledi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Bu çok güzel bir başlık olmuş aslında. Birbirimizin tasarruf yöntemlerine ihtiyacımız var gerçekten, zira hayat pahalı, kriz kapıda. Dikkat etmezsek canımız çok yanacak. Ben kendi adıma bireysel harcamalarım için hep şöyle bir yöntem benimserim. Kafamda aşağı yukarı bir çok şeyin ederi vardır. Örneğin t-shirt mi alacağım. bir t-shirt atıyorum bana göre en fazla 20 TL ederse, gidipte 50 TL asla vermem. Mağazaların tuzakları konusunda eskiye göre daha bilinçliyiz ama hastalık haline getirenler ya da hala uyanamamışlar var aramızda. Şu durumu yaşamayanamız yoktur: sezonda 150 TL verip indirimde 70 TL olduğunu görünce geçirilen şok olma durumu. Biliyoruz artık indirim denen bir gerçek var; sakla kendini, takip et. Fazladan verilen paraya ayrı üzülürken bir de kendinizi enayi hissetmeniz de cabası. Düşmeyelim artık bu tuzaklara.
Bir de artık Çin'e ulaşıyoruz yahu değil Türkiyenin diğer ucuna. Araştırmadan almayalım çoğu şeyi. Bazen 20, 30 ne fark edecek diye düşünsekte ediyor bana kalırsa, birike birike gün geliyor tatil parası olabiliyor.
Kumbara denen şey tasarrufunun önemli bir parçası. Bozuk paralardan nasıl bu kadar birikim yapabileceğinize hayret ediyorsunuz. Hiç bişey olmazsa günü geliyor, kurban paranız oluyor, denenmiştir :)
Ev içinde de yapılacak çok tasarruf noktası var aslında; yine az şey fark ettirecek diye önemsenmeyen. Çamaşır, Bulaşık makinesini çalıştırma saatleri, yemek yaparken haşladığınız sebzenin suyunu dökmek yerine çorba ile değerlendirmek gibi gibi.. Bir nevi farkındalık aslında, insan kendini iyi hissediyor bana kalırsa.
5 Mayıs selwa cevapladı
hemen üye ol!
takıldın mı?hemen sor
cevabın mı var?hemen paylaş
konuları, kişileritakip et
unutma! bilmemek değil bilmiyorum demek ayıp :)
1 takipçi
tarçın
tam bir tecno geek.
1 takipçi
nifak tohumu
fitne fücurun vücut bulmuş hali.
1 takipçi
Pelll
Kendi halinde yatirimci
0 takipçi
The Jemal
yorum sever bir donanımhaberci.
1 takipçi
selda
kültüre meraklı çok bilmiş bir insan.
daha fazla kişidaha fazla etiket veya kategori takip ederek kendine özel akışını oluşturabilirsin.
84 soru
53 cevap
14 yorum
39 üye